Activate Health arendab kogu maailmas unikaalset digiplatvormi, mis aitab hinnata inimeste südame-veresoonkonna haiguste tekke riski, kaugmonitoorida riskitegureid ja ennetada kardiometaboolsete haiguste, sh ateroskleroosi, infarkti, insuldi ja diabeedi teket.
Südameveresoonkonna haigused on kogu maailmas number 1 surma põhjustaja, nõudes igal aastal üle 18 miljoni elu. Maailmas on üle 1,5 miljardi inimese, kes elavad igapäevaselt kõrgendatud riskiga, paljudel juhtudel seda ise teadmata. Eestis vajas möödunud aastal südamehaiguste ravi üle 23 000 patsiendi, ehkki vähemalt 80% nendest juhtumitest oleks ennetatavad.
“Teaduskoostöö tulemusena töötatakse koos Tartu Ülikooli teadlaste ning SYNLAB laboriarstidega välja uudne kardiometaboolne riskimudel, mis hõlmab vere biomarkerite, kehakompositsiooni ja elustiili andmeid,” rääkis Activate Healthi tegevjuht Siim Saare. “Riskitegurite personaalseks alandamiseks luuakse tehisintellekti toel tõenduspõhised digitaalsed sekkumisprogrammid, mis jõuavad patsientideni kliiniliselt valideeritud mobiilirakenduse kaudu. Platvorm võimaldab tulevikus haigusriskide varajasemat tuvastamist ning diagnoosi-eelset sekkumist enne pöördumatu kroonilise haiguse väljakujunemist.”
Tartu Ülikooli poolt osalevad genoomika instituut, peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut ja psühholoogia insitutuut. TÜ poolsed juhtivteadurid ja nõustajad on professor Tõnu Esko, kaasprofessor Taavi Tillmann ja kaasprofessor Mikk Jürisson. SYNLAB Eesti poolt osaleb eksperdina tuntud laboriarst Meeli Glükmann.
Activate Health poolt juhivad rakendusuuringut Siim Saare (ettevõtte tegevjuht ja projekti vastutav juht), Priit Palta (projekti teadusjuht) ja Eno-Martin Lotman (projekti kliiniline juht).
Uudis ilmus Tartu Ülikooli lehel.