Antibiootikumide vastutustundlik kasutamine – miks on see oluline?

Täna, 18. novembril tähistatakse Euroopa Antibiootikumipäeva, mille eesmärgiks on tõsta inimeste teadlikkust antibiootikumresistentsusest ja juhtida tähelepanu sellele, miks on oluline kasutada antibiootikume vastutustundlikult.

Antibiootikume kasutatakse bakterite poolt põhjustatud haiguste ravimiseks juba pea 80 aastat. Antibiootikumide kasutamine on olnud aastakümnete jooksul järjepidevalt kasvutrendis, kuid seejuures on aina suuremaks murekohaks muutunud ka antibiootikumresistentsus.


Antibiootikumide ülesanne on hävitada nakkust põhjustanud baktereid ning raskendada nende kasvu ning paljunemist organismis. Viimastel aastatel on aga suurenenud selliste haigusttekitavate bakterite arv, mis ei allu antibiootikumide toimele. Samuti on kasvanud resistentsete bakteritega nakatunud patsientide arv.

Resistentsed bakterid võivad tekkida ja levida mitmel erineval viisil. Üheks peamiseks põhjuseks on vead antibiootikumide kasutamisel. „On väga oluline, et inimesed kasutaksid antibiootikume õigesti – nii saame ohjata resistentsete bakterite levikut,“ tõdes Ravimiameti spetsialist Janne Sepp. Õigesti kasutamine tähendab, et inimene teab, millal ja kuidas antibiootikume tarvitada.

Selleks soovitab Ravimiamet järgida antibiootikumide kasutamise meelespead: 

  • ANTIBIOOTIKUMID RAVIVAD AINULT BAKTERIAALSEID NAKKUSHAIGUSEID
Antibiootikumid ei ravi ülemiste hingamisteede ägedaid viirushaiguseid. 

Uuringute järgi ligikaudu 80% hooajalistest nina-, kõrva-, kurgu- ja kopsuhaigustest põhjustavad just viirused ning nende haiguste sümptomite leevendamiseks ei aita antibiootikumid. 

  • ANTIBIOOTIKUMIRAVI MÄÄRAB ARST

Ainult raviarst saab teha kindlaks, kas patsiendi haiguse raviks tuleb kasutada antibiootikume või peab sümptomite leevendamiseks kasutama muid ravimeetodeid. 

  • ANTIBIOOTIKUME TULEB VÕTTA ARSTI ETTEKIRJUTUSTE JÄRGI
Ravimi kasutamisel tuleb jälgida kõiki ravimivõtmise nõuandeid, sest ainult nii toimivad antibiootikumid tõhusalt. Isegi, kui enesetunne paraneb ja haigusnähud kaovad, tuleb ravikuur lõpuni teha. Vastasel korral võivad bakterid organismis ellu jääda ja edasi paljuneda.  

  • ANTIBIOOTIKUMIDE VÄÄRKASUTAMINE VÕIB MUUTA BAKTERID RESISTENTSEKS

Antibiootikumide ravikuuri pooleli jätmisel või nende valedel põhjustel kasutamine põhjustab bakterite antibiootikumresistentseks muutumist. See tähendab, et kui tulevikus nakatub inimene bakteriaalse nakkushaigusega, siis ei pruugi antibiootikumid haiguse raviks enam toimida. 

  • RAVIMIKAPIS SEISMA JÄÄNUD ANTIBIOOTIKUME EI TOHI ISESEISVALT ENESERAVIKS KASUTADA VÕI KELLELEGI TEISELE JAGADA
Kui varasemast ravist peaks mingil põhjusel üle jääma antibiootikume, siis tuleb neid käsitleda kui ravimijääke. Ravimijäägid tuleb viia apteeki või kohalikku ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti.

Euroopa antibiootikumipäeva korraldab Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskus juba alates 2008. aastast.

Rohkem infot Euroopa antibiootikumipäeva veebilehel.

Allikas: Ravimiamet.ee