Sigarexit kampaaniasse on kaasatud ka sel aastal apteegid, et võimalikult paljude loobujateni jõuaks teave käimasolevast üleskutsest. Apteekrid pakuvad apteegikülastajale lühinõustamist, mille eesmärk on motiveerida kahjulike toodete tarvitamisest loobuma. Lühinõustamiseks ei ole vaja eraldi ruume, kuna seda viiakse läbi ravimite või muude kaupade tutvustuse või pakkumise käigus apteegi müügisaalis. Orienteeruv kestvus nõustamisele on 2-3 minutit ning nõustamist pakutakse
· tavapärase ravimite/muude toodete müügil, eriti juhul, kui on alust arvata, et apteegikülastaja võib olla suitsetaja,
· kui apteegikülastaja ostab nikotiini asendusravi (NAR) käsimüügiravimeid,
· kui apteegikülastaja ostab ravimeid, millel on koostoimeid nikotiiniga,
· kui apteegikülastaja ise palub tutvustada tubakast loobumise võimalusi.
Lühinõustamisel käigus saab apteegikülastaja apteegist Tervise Arengu Instituudi poolt koostatud Sigarexiti voldiku, kust on kirjas peamised punktid loobumisprotsessi ettevalmistuseks, kirjeldatakse, millised on loobumisega kaasnevad väljakutsed ja kuidas kiusatushetkedega tegeleda. Lisaks saab küsida nõu nikotiinasendusravi (NAR) ravimite ja nende õige kasutamise kohta. NAR ravimite soovitamisel on oluline välja selgitada, milline on apteegikülastaja sõltuvuse tugevus ning kas ta on eelnevalt kasutanud või käesoleval hetkel kasutab NAR ravimeid. Kerge sõltuvuse korral on eelistatud nikotiini sisaldava plaastrid, mõõduka ja tugeva sõltuvuse korral plaastrid koos lühitoimeliste NAR ravimitega.
Apteegikülastaja saab oma sõltuvuse tugevuse välja selgitada Fagerströmi testiga, mis on kättesaadav tubakainfo.ee lehel.
Loodame, et võimalikult paljud inimesed hoolivad oma tervisest ja teevad Sigarexiti!