Eesti Proviisorapteekide Liidu juhi Ly Rootslase sõnul on huvi apteekides vaktsineerimise vastu olnud suur. „Alustasime juuli lõpus 8 apteegiga, kuid esimese nädalaga oli selge, et inimestele meeldib apteekides vaktsineerimise mugavus ja nii lisasime juurde apteeke üle Eesti,“ ütles Rootslane. Tänaseks saab vaktsineerida 24 apteegis üheksas maakonnas. „Loomulikult ei ole apteekide puhul tegemist vaktsineerimisekeskustega, kus päeva jooksul vaktsineeritakse sadu inimesi, kuid meie roll on pakkuda teenust püsivalt ja mugavalt.“
COVID-19 vaktsineerimine apteekides jätkub aasta lõpuni. EPAL on juba andnud tagasisidet vaktsineerimise komisjonile, et ollakse valmis jätkama ka edaspidi, pidades silmas, et varsti on vaja süstida ka kolmandaid COVID-19 vaktsiini annuseid.
EPAL on teinud COVID-19 vastu vaktsineerimise korraldamisel koostööd riigi vaktsineerimise töörühmaga ja maakondlike vaktsineerimise koordinaatoritega. „Oleme üritanud õla alla panna, kui kogukond on korraldanud COVID-19 vaktsineerimise kampaaniaid, olgu see siis kooli alguse puhul või ka mõne kohaliku ürituse raames. Tore, et meid kaasatakse.“ ütles Rootslane.
Eestis on gripi ja puukentsefaliidi vastu saanud apteekides vaktsineerida 2018. aastast. Teiste riikide kogemus kinnitab, et apteekides vaktsineerimine on aidanud olulisel määral tõsta elanikkonna vaktsineerituse taset. Praegu vaktsineeritakse apteekides juba 12 Euroopa riigis. „Me soovime kindlasti ka edaspidi pakkuda riigile tuge vaktsineerimises, senine kogemus on julgustav,“ ütles Rootslane.
Apteegis viivad vaktsineerimist läbi tervishoiuteenuse osutajad, kes on läbinud vastava väljaõppe, peamiselt meditsiiniõed. Apteek annab teenuse osutamiseks kasutada oma ruumid, seadmed ja IT vahendid. Vaktsineerimiseks on vajalik eelregistreerimine, rohkem infot leiab vaktsineeriapteegis.ee lehelt.
Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL) on Eesti suurim apteeke ühendav organisatsioon, mille liikmeteks on 287 apteeki ja 1100 apteekrit üle Eesti.
Lisainfo: https://www.vaktsineeriapteegis.ee/koroonaviirus