Apteekrid annavad nõu, kuidas tubaka ja nikotiinitoodetest loobuda

1. jaanuaril algab Tervise Arengu Instituudi poolt korraldatav kampaania „Sigarexit“, mille eesmärk on suunata inimesi loobuma tubaka ja nikotiinitoodete tarvitamisest. Kampaania käigus soovitatakse loobujatele ühe abivahendina pöörduda nõu saamiseks ka apteeki.

Kampaania eesmärk on kaasata võimalikult palju suitsetajaid, kes püüaksid uue aasta esimesel kuul alustada tubakast ja nikotiinitoodetest loobumist. Seekord keskendub kampaania kõikidele tubakat ja nikotiini sisaldavatele toodetele, nii tavasigarettidele kui ka alternatiivsetele toodetele nagu e-sigaret, huuletubakas jt uudsed tubakatooted. Sigarexit kutsub üles loobuma tubakast ja nikotiinist päriselt, et ei vahetataks üht sõltuvustoodet teisega.  

Kampaania kõige olulisemaks sõnumiks on: „Ainult mina ise otsustan, et loobun.

Otsuse nikotiinist loobuda, saab teha ainult loobuja ise, teised saavad vaid pakkuda tuge. Iga suitsetaja teab, et tubakast loobumine võib olla küllaltki keeruline protsess ja esimesel katsel see kõigil õnnestuda ei pruugi. Seega, esmalt võiks proovida iseseisvalt, ilma kõrvaliste vahendite ja abita üritada loobuda. Kui see siiski ei õnnestu, oleks järgmine samm pöörduda apteeki, kust saab vajalikku raviminõustamist ja käitumuslikku nõu. Kui sellest jääb väheseks, siis aitab perearst ja viimaseks õlekõrreks on nõustamiskabinet. 

Sel aastal jagab oma suitsetamisest loobumise rõõme ja muresid muusik Jüri Pootsman. Teda toetab Valter Soosalu, kes on loobunud nii tavasigaretist, e-sigaretist kui ka mokatubakast ja tuleb sõbrale kogemusnõustajana appi.

Apteekritel on väga oluline osa aitamaks inimestel muuta oma igapäevaharjumusi. Igapäevaselt saab apteegist nõu nikotiinasendusravi ravimite kasutamise kohta. Jaanuaris ja loodame, et ka edaspidi, on inimesed oodatud lisaks lühinõustamisele, kus lisaks ravimiabile, saate nõu ka loobumisplaani koostamiseks. Nikotiinist loobumine toob sageli kaasa teisi tervisehädasid, seega küsige apteekrilt abi ka unehäirete, kõhukinnisuse jm häirivate nähtude korral. 

Seega, jaanuaris on juba traditsiooniks saanud, et apteeker uurib: "Kas olete mõelnud tubakatoodete tarvitamisest loobuda?“