Eesti ja Poola vahel käivitus piiriülese digiretseptide andmevahetus

Piiriülese retseptiandmete liikumise eest vastutab Tervise ja Heaolu Infosüsteemise Keskus (TEHIK). „Tänases maailmas, kus reisimine ja töötamine välisriikides on täiesti tavapärane, oodatakse arusaadavalt ka võimalust oma koduriigis välja kirjutatud ravimeid vajadusel teises riigis välja osta,“ rääkis TEHIKu piiriülese andmevahetuse teenusehaldur Katre Pruul. „Näiteks sel aastal ei ole olnud peale 1. jaanuari mitte ühtegi päeva, kus poleks toimunud mõnda Eesti digiretseptiga ravimi ostu välismaal või vastupidi, välismaa digiretseptiga ravimi ostu siin.“, vahendab Med24.ee.

Kõige sagedamini kasutavad seda võimalust Eestis viibivad soomlased, kellega retseptiandmete liikumine avati 2019. aastal. „2020. aastal avas sama võimaluse eestlastele ka Soome ja sellest ajast kuni tänaseni on seal eestlaste poolt digiretseptiga ravimeid ostetud üle 8400 korra,“ rääkis Pruul. „Eestis on soomlaste poolt digiretseptiga ravimeid ostetud aga juba üle 20 000 korra.“

Terviseandmete vahetamine Eesti ja teiste Euroopa riikidega sai alguse juba 2017. aastal, mil võeti eesmärgiks hakata piiriüleselt vahetama patsiendiga seotud olulisi tervisega seotud kokkuvõteid ning digiretsepte. Teenusega liitunud riikides on võimalik patsiendil väljaspool oma kodumaad liikudes osta välja vajalikke ravimeid nii, et kohalik tervishoiutöötajale on andmed tõlgitud emakeelde ravimi väljastamiseks. Praegu on võimalik välja osta oma retsepte Soomes, Portugalis, Horvaatias ja nüüd ka Poolas ning nende riikide kodanikel Eestisse reisides.

Tulevikus võiks retseptiandmete liikumisega liituda veel lähiriigid. Näiteks on oodata Läti, Leedu kui Rootsi liitumist teenusega.

Rohkem infot  piiriülese andmevahetuse kohta saab lugeda TEHIK kodulehelt