Elukestev lähenemine vaktsineerimisele

Lase end vaktsineerida: vaid nii saavutavad vaktsiinid soovitud mõju.

Vaktsiinid, mida kasutatakse ELis, on ohutud ja tõhusad. Enne ELi turule heakskiitmist läbivad nad põhjaliku testimisprotsessi ning neid jälgitakse hoolikalt ka pärast turule jõudmist.

Juba üle 200 aasta on vaktsineerimine olnud üks parimaid viise, kuidas vanemad saavad kaitsta oma lapsi raskete haiguste, haiglaravi või isegi surma eest.

Kuid vaktsineerimine ei ole mõeldud ainult noortele. Mõned vaktsiinidega ennetatavad haigused on teismelistel või täiskasvanutel eriti levinud ja tõsised.

Üks samm, elukestev kasu

ELi vaktsineerimisgraafik võimaldab saada teavet soovitatavate vaktsiinide ja tõhustusdooside kohta igas eluetapis. Konsulteeri oma perearstiga, et olla kindel selles, et Sulle ja Su pereliikmetele on tehtud kõik riiklikult soovitatavad vaktsiinid.

Väikene samm nüüd kohe toob kasu kogu eluks.

Lase end vaktsineerida: vaid nii saavutavad vaktsiinid soovitud mõju

Vaktsineerimine aitab meie immuunsüsteemil toime tulla haigusega, millega võime kokku puutuda. Kuigi vaktsineeritud inimene võib endiselt haigestuda, on sümptomid tavaliselt kergemad ja taastumine kiirem.

Seepärast on vaktsineerimine meie kõigi jaoks oluline otsus, seda nii üksikisiku seisukohast kui ka solidaarsuse märgina meie lähedaste, sõprade ja naabrite suhtes, keda ei saa mitmesugustel põhjustel vaktsineerida. Pidagem meeles, et meie isiklikud otsused mõjutavad ka neid.

Vaktsiinid arvudes:

  • Üle 100 miljoni lapse vaktsineeritakse igal aastal kogu maailmas.
  • 2–3 miljonit surmajuhtumit ennetatakse vaktsineerimise kaudu üle kogu maailma.
  • 2,7 miljonit inimest üle kogu maailma on vaktsineerimise abil leetritesse haigestumisest pääsenud.

Võitlus vale- ja väärinfo vastu


Vale- ja väärinfo levik vaktsineerimise kohta võib põhjustada tõsiseid terviseriske, vähendades usaldust vaktsiinide vastu ja põhjustades vaktsineerimise määra langust. Oluline on kasutada usaldusväärseid allikaid ning küsida nõu tervishoiutöötajatelt, et tagada teadlikud ja faktipõhised otsused.

Tõenduspõhine teave aitab meil kaitsta nii enda kui ka kogu ühiskonna tervist, võideldes eksitavate ja ebaõigete väidete vastu, mis võivad kahjustada ühise immuunsuse saavutamist.

Tänapäeval võimaldavad digitaalsed ja sotsiaalmeedia kanalid levitada teavet kiiremini ja kaugemale kui kunagi varem. Kuid see võib samuti põhjustada segadust ja aidata kaasa vale- või eksitavate sõnumite võimendamisele. Viimastel aastatel oleme näinud, kuidas see võib mõjutada usaldust vaktsiinide vastu.

Võitlus vale- ja väärinfo vastu on ühine pingutus.


Euroopa Komisjon tegutseb järgmiselt:
  • Väärinfo leviku piiramine
  • Murede ärakuulamine ja küsimustele vastamine
  • Väärinfo narratiivide kõrvaldamine enne nende levimist
  • Ringleva väärinfo ümberlükkamine
  • Pidev koostöö veebiplatvormidega
  • Kogukondade kaasamine ja võimestamine positiivse suhtumise loomiseks

Igaüks saab abiks olla.

Faktid on olulised: otsusta vaktsineerimise kohta usaldusväärse teabe põhjal ja peatu enne, kui asud veebis teavet jagama


Allikas: Euroopa Komisjon