Apteegihooldus ja farmaatsiateenused on meie tervishoiusüsteemide olulised tugisambad. Nad annavad otsese panuse elanikkonna heaolusse ja tervishoiusüsteemide jätkusuutlikkusse kogu maailmas,” ütles Portugali tervishoiuminister prof. Ana Paula Martins eile kõrgetasemelisel apteegihoolduse ja farmaatsiateenuste poliitikasümpoosionil, mis toimus ÜRO linnas, Kopenhaagenis, Taanis.
Kohtumise, mille korraldasid ühiselt Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa piirkondlik büroo ja Rahvusvaheline Farmaatsiakollegium (FIP), eesmärk oli tuua kokku poliitikakujundajad, et uurida, mida farmatseudid saavad ja peaksid tegema tervishoiuteenuste osutamisel ning kuidas need rollid sobituvad multidistsiplinaarse lähenemisega haigla- ja kogukonnapõhises tervishoius.
Prof. Martins pidas ühe kolmest peaettekandest, jagades näiteid Portugali poolt tehtud "märkimisväärsetest edusammudest", et laiendada ja tugevdada apteegihooldusteenuseid. Nendeks olid näiteks tervishoiutiimidesse integreerimine, farmaatsia residentsuuriprogramm, vaktsineerimine ja kohapealsed testimised. Siiski ütles ta: “Me ei ole pakkunud farmatseutidele piisavaid stiimuleid esmatasandi tervishoiuteenuste pakkumiseks. Me vajame uut lepingut, mis läheks kaugemale vaktsineerimisest ja hõlmaks teisi teenuseid. Me vajame täielikult integreeritud hooldust, sealhulgas farmatseute, ja me peame selle hoolduse eest maksma, et selle väärtus täielikult realiseeruks.”
Teise peaettekande tegi Hispaania tervise riigisekretär dr Javier Padilla. Ta teatas, et Hispaanias luuakse töörühm, et töötada välja kogukonna ja esmatasandi apteekide konsensusdokument. Lisaks luuakse farmakoterapeutilised komiteed, mis toovad kokku arstid, õed, farmatseudid ja epidemioloogilise järelevalve, mida koordineerivad esmatasandi apteekrid. Hispaania seadused muutuvad ka nii, et farmatseudid saavad ravimite nappuse korral neid asendada. “Me tahame tõesti uuendada kogukonnaapteegi rolli meie riiklikus tervishoiusüsteemis... Farmatseudid on üks tervise võrdsuse mootoreid ja nad on kergesti kättesaadavad. Kogukonna apteegid on erasutused, kuid nad pakuvad olulist avalikku teenust," ütles ta.
FIP-i ametnik hr Luís Lourenço pidas kolmanda peaettekande. Ta ütles, et farmatseudid teevad "tööd, mis on erakordne," laienenud tegevusvaldkondade kaudu, kuid professionaalse praktika edasiseks rakendamiseks on vaja koolitust, regulatsioone ja rahastamist. Ta kutsus kohtumisel osalenud poliitikakujundajaid üles mõtlema, kuidas nad saaksid kaasa aidata farmaatsiavaldkonna arengule patsientide hüvanguks.
Koosolekuga kaasnenud posterinäitus oli suunatud apteegiteenuste teadlikkuse tõstmisele ÜRO linna külastajate seas. “FIP on uhke, et tegi koostööd WHO-ga selle olulise ürituse korraldamisel, et suurendada teadlikkust farmatseutide rollidest tervishoiuteenuste osutamisel ja esile tõsta häid tavasid, mida riigid saavad kohandada ja kasutusele võtta,” ütles FIP-i tegevjuht dr Catherine Duggan.
Dr Hans Henri P. Kluge, WHO Euroopa piirkonna direktor, ütles: “Kuigi on selge, et farmatseutide roll on oluline, on meil pikk tee minna, et tõeliselt avada nende täielik potentsiaal esmatasandi tervishoiutöötajatena ja multidistsiplinaarsete tiimide liikmetena. See kõrgetasemeline sümpoosion, mille me korraldasime koos oma partneritega Rahvusvahelisest Farmaatsiakollegiumist, on osa meie püüdlustest selgitada maailmale farmatseutide rolli ja asetada nende vajadused ja püüdlused tähelepanu keskmesse... [Euroopa] piirkonnas, kus endiselt valitseb tervishoiutöötajate nappus, peame paremini maksimeerima farmatseutide rolli.”
Toimetajatele: FIP-i kohta Rahvusvaheline Farmaatsiakollegium (FIP) on ülemaailmne organisatsioon, mis ühendab farmaatsiavaldkonna rahvuslikke liite, farmaatsiavaldkonna teadlasi ja haridustöötajaid ning on ametlikes suhetes Maailma Terviseorganisatsiooniga. FIP esindab oma 160 liikmesorganisatsiooni kaudu üle nelja miljoni praktiku ja teadlase üle maailma.
Allikas: FIP