1. märtsist on Leedus lubatud ka apteekritel viia läbi vaktsineerimist. Alates sellest nädalast on võimalik Leedus gripi ja puukentsefaliidi vastu vaktsineerida apteekides, samuti kaalutakse apteekrite kaasamist COVID-19 vastasesse vaktsineerimisse.
Alates sellest nädalast saab puukentsefaliidi vastu vaktsineerida viies suuremas linnas kaheksas apteegis. Leedu Apteekide Liidu esinaise Kristina Nemaniūtė-Gagė sõnul on riigi apteegid vaktsineerimiseks valmis, kuid probleemiks on andmevahetus e-tervise süsteemiga. "Apteegid on teinud kõik nendest sõltuva, et vaktsineerimisega alustada: valmistanud ette ruumid vaktsineerimise jaoks, esitanud dokumendid vajalike hügieenipasside ja litsentside saamiseks. Apteekrid on täiendanud oma teadmisi Vilniuse Ülikooli ja Leedu Terviseteaduste Ülikooli juures ning saanud vastava kvalifikatsiooni, mis annab neile õiguse apteekides vaktsineerida, ”rääkis Nemaniūtė-Gagė. Apteekrid peavad Leedus läbima vaktsineerimise tarvis 36-tunnise koolituse, millest 10 tundi moodustab praktiline koolitus ja 26 tundi e-koolitus vaktsiinide ohutuse, kõrvaltoimete ja muu vaktsineerimiega seotud teabe kohta.
Seega on praegu peamiseks komistuskiviks e-tervise süsteem, mis ei ole veel apteekidega integreeritud. "Nii apteegid kui ka apteekrid ootavad pikisilmi vaktsineerimise algust, kuid apteekritel ei ole veel ligipääsu e-tervise süsteemi, mis võimaldaks näha patsiendi terviseinfot ning seda, kas inimesele on varasemalt puukentsefaliidi vaktsiini juba manustatud," lisas Nemaniūtė-Gagė.
Leedu Registrikeskus lubas vajalikud e-tervise süsteemi muudatused ära teha märtsi lõpuks. Kuni selle ajani andis tervishoiuministeerium loa vaktsineerimisandmeid ajutiselt käsitsi koguda ning need hiljem e-tervise süsteemi sisestada. Lisaks on apteekritel võimalus teha koostööd teiste vaktsineerimiskeskustega, kui patsiendile ei meenu, kas ja millal ta on eelmise puukentsefaliidi vaktsiini saanud.
Leedu tervishoiuministeeriumi pressiesindaja Aistė Šuksta sõnul arutatakse apteekrite kaasamist ka COVID-19 vastasesse vaktsineerimisse. „Kaalutakse mitmeid võimalusi, ka apteekides vaktsineerimist massvaktsineerimise raames,“ kinnitas Šuksta.
Nemaniūtė-Gagė väitel on Leedus apteekide kättesaadavus ja inimeste usaldus proviisorite vastu tohutu, seepärast julgustaks apteegis vaktsineerimise võimalus paljusid inimesi COVID-19 vastu vaktsineerima ja looks seeläbi võimalikult kiiresti karjaimmuunsuse. Leedus on 17. märtsi seisuga COVID-19 vastu vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 269 135 inimest.
Kui puukentsefaliidi ja gripi vastu vaktsineerimine on Leedus tasuline, siis gripi riskirühma kuuluvate eakate vaktsineerimise eest tasub Leedu riik. COVID-19 vastu vaktsineerimine on kõigile tasuta.
EPAL on Eesti suurim proviisorapteeke koondav ühendus. Liitu kuuluvad nii apteegipidajad kui ka apteegipidajatele frantsiisiteenuse pakkujad. EPALis on 91 liiget, 287 apteeki, kus on kokku ligi 1100 erialatöötajat.