Müksaton

Oktoobris ja novembris oli taas müksaton kus kuus meeskonda 29. erinevast asutusest võtsid ette ambitsioonika ülesande – leida praktilisi ja tõhusaid lahendusi päriselu probleemidele, arvestades nii inimeste käitumist kui ka reaalset elukeskkonda. 
Koostöös erinevate valdkondade ekspertidega sündisid ideed, mis ei jää vaid teooriaks, vaid liiguvad edasi katsetamise ja rakendamise faasi. Üritusel käsitleti kuut olulist teemat, millele lahenduste leidmine on kriitilise tähtsusega – alates eakate turvalisusest ja pensioni kogumisest kuni ravimijäätmete keskkonnamõjude vähendamise, tervishoiuteenuste suunamise ja noorte sportlaskarjääri jätkusuutlikkuse tagamiseni.

Milliseid probleeme käsitleti?

  • Eakate turvalisus kodudes: Uued viisid, kuidas ennetustegevusega tõhusamalt jõuda eakateni, et vähendada õnnetuste riski.
  • Pensionisüsteemi parandamine: Lahendused, mis aitavad suurendada inimeste teadmisi ja vastutust pensioni kogumisel.
  • Ravimijäätmete vähendamine: Innovaatilised lähenemised ravimite tagastamise parandamiseks ja keskkonnareostuse vähendamiseks.
  • Sularahateenuste optimeerimine: Kuidas tasakaalustada sularahateenuse mugavus ja kaasnevad riskid?
  • Tervishoiuteenuste tõhus suunamine: Ideed, kuidas lihtsate tervisemurede korral vähendada EMO-sse pöördumist.
  • Noorte sportlaskarjääri jätkusuutlikkus: Lahendused, mis aitavad vältida noorte läbipõlemist ja hoida neid sporditegevustes aktiivsena.

Üritus näitas, et erinevate valdkondade koostöö ja innovatsioon on võti keeruliste probleemide lahendamisel. Jääme põnevusega ootama, kuidas väljatöötatud lahendused edasi arenevad ja ellu viiakse!

Müksatonil esindas Eesti Proviisorapteekide Liitu Ly Rootslane ja Marit Aasmets. 


Müksaton- kellele ja miks?

Kes?

Müksatonile on oodatud osalema probleemiga seotud mitmekesiseid ja motiveeritud 5-7 liikmelised tiimid. Ideaalset meeskonda juhib probleemi omanik avalikust sektorist ning sinna on kaasatud seotud osapooled erinevatest rollidest ja asutustest. Tiimi peaks kuuluma vähemalt üks selline osapool, kes on sama probleemiga silmitsi ning valmis lõpplahendust katsetama - kohalikud omavalitsused, ametid, partnerorganisatsioonid jt. Tiimi võivad kuuluda ka era- ja kolmanda sektori esindajad.

Kuidas?

Müksaton toimub kolm päeva. Esimese ja teise Müksatoni päeva vahele jääval ajal tuleb kõigil osalejatel teha iseseisvat tööd probleemi mõistmisega. Osalejatele on abiks arutelude juhid, mentorid ja eksperdid erinevatest valdkondadest. Müksatonil osalemine on tasuta.

Mis on tulemus?

Kõik tiimid saavad: värske pilgu ja perspektiivi oma teemale; käitumisteaduste tööriistade kasutamise kogemuse, mida ka hiljem töös rakendada; parema raamistiku mõistmiseks, millised on võimalused ja valikud käitumise toetamiseks; inspiratsiooni maailmas järele proovitud lähenemistest / inspiratsiooni maailma näidetest; koos käitumisteadlastega mõelda välja ning arendada uusi ja nutikaid lahendusi.

Müksatoni eesmärk on, et iga tiim lahkub lahendusega, mida nad saaksid katsetama asuda.

Rohkem infot leiab SIIT