Muudatused, mis hakkavad kehtima 2025 aasta algusest

Uue aasta algus toob kaasa mitmeid olulisi muudatusi, mis mõjutavad paljusid Eesti elanikke. Need muudatused puudutavad nii tervishoiuteenuste kättesaadavust kui ka igapäevast raha kasutamist. Ravikindlustuse seaduses tehtavad muudatused tõstavad retsepti omaosaluse tasu, et tõhustada tervishoiu rahakasutust, samas kui euro kasutamise seaduses kehtestatavad ümardamisreeglid toovad muutusi sularahamaksete tegemisel. Käesolevas artiklis vaatleme põhjalikumalt nende muudatuste sisu ja nende mõju igapäevaelule.

1.     Muutub ravikindlustuse seadus, millega nähakse ette ravikindlustatud isiku retsepti omaosaluse alusmäära suurenemine 2,50-lt eurolt 3,5 eurole.  Retsepti omaosaluse alusmäära on nimetatud ka retseptitasuks ja see tasu kehtib Tervisekassas kindlustatud isikute suhtes ambulatoorse ravi korral.

Ravikindlustuse seaduse muudatuste eesmärk on eelnõu seletuskirjas välja toodud nii - tervishoiu rahakasutuse tõhustamiseks suurendada ja jaotada osaliselt ümber tervishoiuteenuste osutamisega seotud inimeste omaosaluse tasusid  – visiiditasu, voodipäevatasu ja retseptitasu.

Muudatus mõjutab seletuskirja alusel 900 000 inimest, kes retseptiravimeid aasta jooksul ostavad. Aasta jooksul ostetakse välja ca 11,8 mln retsepti. Endiselt jääb ka peale muudatusi kehtima täiendav ravimihüvitis (alates 01.01.2025 täiendav ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitis), mis leevendab nende isikute olukorda, kellel on retseptiravimitele suured kulud.

2.     Euro kasutusele võtmise seaduse muudatus kehtestab 1- ja 2-sendistele euromüntidele kohustuslikud ümardamisreeglid. Alates 1. jaanuarist on apteekides ja teistes füüsilistes müügikohtades on müüjal kohustus ümardada sularahamakse korral ostukorvi (mitte eraldi iga toote) maksumus üles- või allapoole lähima viie sendini. Lõplik ostusumma, mis lõpeb ühe, kahe, kuue või seitsme eurosendiga, ümardatakse allapoole, ning summa, mis lõpeb kolme, nelja, kaheksa või üheksa eurosendiga, ümardatakse ülespoole. Apteekides ja teistes müügikohtades 1- ja 2-sendiseid münte vahetusrahana enam tarbijale ei tagastata. Elektroonilise maksevahendiga nagu pangakaardiga makstes hindu ei ümardata.