Proviisori erialale asub õppima vaid 3 tudengit

Tartu Ülikooli õppima tulijad said erialale õppima tulekut kinnitada 14. juuli südaööni. Proviisori erialale õppima tulekut kinnitas 3 tudengit.

Tartu Ülikooli pressiesindaja Sandra Sommer Tartu Postimehele antud intervjuus nendib, et põhjuseks on keerulisemaks muutunud erialale kandideerimise tingimused. Tänavu aastast tuleb proviisori erialale kandideerimiseks sooritada akadeemiline test, kombineeritud füüsika ja keemia kirjalik eksam ning läbida intervjuu. Lisaks vaadatakse eesti keele riigieksami tulemust. 

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste dekaan Margus Lember toob Vikerraadiole antud intervjuus välja, et tegu on komplekse küsimusega, mis praeguse olukorra on tekitanud.

Üheks põhjuseks on muutused kandideerimise tingimustes, mis võiksid aidata välja selgitada tudengite soovi ja saada õppima erialale kõige motiveeritumad õppurid ning kellel on tugevam loodusteaduste teadmistega ettevalmistus võrreldes varasemate õppijatega. Ka ei ole gümnaasiumiõpilaste teadmised sellel tasemel, millega saaks ülikoolinoor edasi minna. Üheks põhjuseks võib olla, et aastate jooksul on vähenenud keemiatundide arv gümnaasiumiõppes ning juba mitmeid aastaid ei saa sooritada keemias riigieksamit, mis tähendab, et süstemaatiline õpe ning osa õppemahust jääb noortel saavutamata. See aga ei ole ainuke tegur valemis. 

Ka võib eriala populaarsust olla varjutanud viimastel aastatel tööturul toimunud muudatused, st üleminek proviisorapteekide süsteemile, aga ka erialane haridussüsteemi eripära, kus Eesti ja ka Euroopa apteekides võivad töötada lisaks proviisoritele farmatseudid. Proviisor aga pole vaid ravimimüüja, aga ka tervishoiutöötaja. Nii võiks dekaani sõnul vajada proviisori eriala selgemat kommunikatsiooni ning analüüsi, et välja tuua proviisori roll apteegis ning ühiskonnas. 

Tulevikus võib oodata, et ülikool suhtleb erialaseltside ja tööandjatega, et olukorda arutada. Professor Margus Lemberi sõnul õpe avatakse sügisel tavapärasel viisil. Lisaks avatakse lähiajal täiendkoolitus, mis võimaldab motiveeritud noortel siseneda täitmata õppekohtadele täiendkoolituse kaudu. Mismoodi see hakkab täpsemalt välja näha, selgub lähinädalatel.