Raplas avati Eesti esimene iseteenindusapteek

Grab2Go juhi Mart Viilipuse sõnul võimaldab nende ettevõtte tehnoloogia korraldada igasuguste esmatarbekaupade müüki, logistikat ja haldust, kuid ravimite ja apteegikaupade turule sisenemine nõuab täiendavat pingutust. “Oleme loonud robootilise riistvaralise lahenduse, mis väljastab kliendile õige toote täpselt ja kiiresti,” selgitas Viilipus. “Meie tarkvara võimaldab apteekril pakkuda vajalikku nõustamist üle telesilla, kuvades vestluse ekraanil. Lisaks asuvad seadmes kaamerad, mille abil saab täiendavalt kontrollida väljastavate toodete õigsust.“, kirjutab Med24.ee.

“Ravimeid ei ole võimalik müüa tavalise iseteeninduskassa põhimõttel, et klient valib riiulilt toote, piiksutab selle ise läbi või fikseerib ostu muu tehnoloogia abil ja maksab,” selgitas Viilipus. “Kvaliteetne apteegiteenus eeldab nõustamist ning klientide ohutu ja kvaliteetse apteegiteenuse tagamiseks peab telesilla teel olema kättesaadaval ka reaalne apteeker, kes klienti nõustab. Robot aitab valitud toote täpselt ja kiiresti kliendile väljastada.”

Esimene apteegi iseteenindusautomaat hakkab tööle alates tänasest Rapla Prismas, täpsemalt sealses BENU apteegis. BENU frantsiisijuht Rainer Kaseväli tunnistab, et esialgu ei paranda iseteenindusautomaat ravimite ja apteegikaupade kättesaadavust, sest ravimiseadus pole sellise tehnilise innovatsiooni võimalust ette näinud. Iseteenindusautomaat avatakse pilootprojekti ajaks kehtiva regulatsiooni võimaluste piires. 

“Lisaks sellele, et kehtiva seadusandluse tõttu peab apteegi iseteenindusautomaat asuma meie olemasoleva apteegi ruumides, tohib lahendus töötada ainult päris apteegi lahtioleku aegadel. Tegemist on ajaliselt piiratud pilootprojektiga ning juhul kui vastav regulatsioon sel perioodil järgi ei jõua, tuleb ka automaat sulgeda,” selgitas Kaseväli. “Olukorra kentsakust ei saa ka seadusandjale ette heita, sest tehnilise innovatsiooni arengut ei olegi võimalik pikalt ette arvesse võtta. Meil on Ravimiametiga olnud väga hea koostöö, et oleme testprojektini välja jõudnud,” lisas Kaseväli. 

Ravimite ja apteegitoodete kättesaadavus hilisõhtusel ja öisel ajal on enamuses Eesti piirkondades suur murekoht olnud aastaid, kuna ööpäevaringselt avatud valveapteegid töötavad ainult Tallinnas ja Tartus. Selleks, et tulevikus võiksid robottehnoloogiaga iseteenindusautomaadid toimida valveapteekidena, tuleb muuta ravimiseadust.

“Praegusel kujul, apteegi ruumides paiknedes, aitab iseteenindusautomaat apteegi külastuse tipptunnil klientidel kiiresti järjekorras seismata enam kasutatud tooted leida ja hankida,” tõi Kaseväli välja iseteenindusautomaadi koheselt avalduva eelise. “Ühtlasi aitab see meil muidugi tehnoloogiat juba testida ja edasi arendada.”

Frantsiisijuhi sõnul on apteegi iseteenindusautomaadi kasutamine kiire ja lihtne. Ekraanil saab valida endale vajaliku toote ja selle eest tasuda ning seejärel väljastab masin toote automaatselt. Rapla Prisma BENU apteegis asuvas iseteenindusautomaadis on valik enim kasutatavaid käsimüügi ravimeid, toidulisandeid, naha- ja juuksehooldustooteid ning muid apteegikaupu. Pilootprojekti ajal ei müüda retseptiravimeid, sest see vajab õigusaktide ajakohastamist.