Eriti laialt on
rahustite ja uinutite pikaajaline kasutamine levinud Eestis eakate seas. Et probleemi
ohjeldada, hakatakse lähiajal piirama nende ravimite välja kirjutamist vahendab Aktuaalne Kaamera
Kahjuks tuleb tõdeda, et iga kümnes eestlane tarvitab kas unerohtu või rahusteid. Kõige tõsisem on probleem eakate seas ja tihti on tarvitamisest pikkade aastate jooksul välja kujunenud ravimisõltuvus.
Perearst Argo Läti sõnul on tegu tõsise probleemiga, sest uinutitel ja rahustitel on kõrvaltoimed, mida ei inimene ise ega ka arstid ei pruugi ravimitega seostada.
"Mäluhäired tekivad, unustamine, samamoodi tasakaaluhäired, tasakaaluhäired omakorda annavad tööd ortopeedidele, reieluukaela murrud või siis kodarluumurrud. Mida vanem on patsient, siis ka oht dementsuse tekkeks. Kaasnevad ikkagi uimasus, pearinglus," kirjeldas Lätt.
Läti sõnul pole arstidel sageli aega unehäirete tegelike põhjuste selgitamiseks ja nii kirjutatakse üsna kergekäeliselt välja rahustid või unerohi. Teisalt on üksjagu neid, kes nõuavad tohtrilt uut annust ning käivad kasvõi mitu arsti läbi, et uut retsepti saada.
"Nendele ravimitele tekib tolerants. Mida kauem neid kasutada, seda suuremaid annuseid on vaja ja annuste suurenemisel kasvab ka risk kõrvaltoimete tekkeks," ütles ravimiameti peadirektori asetäitja Ott Laius.
Ravimiamet on juba mitu aastat soovinud karmistada nende ravimite kättesaadavust. Praegu kehtib vaid koguse piirang ehk ühe retseptiga võib saada kuni 60 tabletti. Ravimiamet soovib, et hakatakse piirama ka retsepti väljastamise sagedust.