Eesti tervishoiusüsteem seisab silmitsi väljakutsega tagada elanikkonnale vajalikud tervishoiuteenused, samal ajal napib arste ja õdesid. Väljatöötamiskavatsus näeb ühe lahendusena apteekrite senisest suuremat kaasamist tervishoiuteenuste osutamisse. See aitaks leevendada teiste tervishoiutöötajate koormust ja parandada teenuste kättesaadavust.
Terviseminister Riina Sikkuti sõnul on kasvava tööjõunappuse olukorras seniste kutsealade rollide ja ülesannete piirjoonte nihutamine vajalik, et tagada patsientidele kodulähedane abi.
"Apteekrid on haritud spetsialistid, kes oskavad inimesele tervisenõu jagada. Ja tihti on apteeker esimene, kelle poole pöördutakse tervisemurega. Nüüd võiksime anda apteekritele õiguse tõenduspõhiseid ennetustegevusi teha," selgitas terviseminister Riina Sikkut.
"Eesti õigusruum näeb apteekrit praegu kitsalt ravimite valmistaja, väljastaja ja sellega kaasneva nõustajana," märkis Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane. "Apteeker on saanud laiapõhjalise meditsiinialase kõrghariduse ning apteek on kõige kättesaadavam tervishoiuasutus. Paljud maailma riigid on sellist kombinatsiooni hästi ära kasutanud: apteekrid nõustavad, määravad tervisenäitajaid ja pakuvad erinevaid teenuseid, mis ennetavad haigusi. Eesti katseprojektina võib tuua emakakaelavähi sõeluuringu kodutestide jagamise apteekides, millega õnnestus edukalt tõsta uuringus osalemist. Meil on hea meel, et Eestis on plaanis lõpuks anda apteekrile rohkem võimalusi inimeste aitamiseks."
Eesti Apteekrite Liidu juhatuse esinaine Kaidi Sarv lisas, et väljakirjutatud ravimite hindamine apteegis ja suurema tähelepanu pööramine ravimite õigele kasutamisele aitab patsientidel paraneda kiiremini, hoitakse ära haiguse süvenemist ja tüsistusi.
"Kokkuvõttes on meil võimalik jõuda väiksemate ravikuludeni ja tõhusama tervishoiuni," tõdes Kaidi Sarv.
Kava kohaselt hakatakse apteekides esmalt pakkuma ennetusteenuseid nagu sõeluuringute kodutestide jagamine, tubakast loobumise nõustamine ja vaktsineerimine. Samuti ka ravimite kasutamise hindamine e-konsultatsioonina. Tulevikuplaanina on arutlusel olnud teatud krooniliste haiguste korral ravimite välja kirjutamine.
Apteegiteenuse laiendamine eeldab proviisoritele ja farmatseutidele ligipääsu patsiendi terviseinfole ning võimalust seda täiendada. Muudatuste elluviimine nõuab IT-süsteemide arendamist, erinevate tervishoiutöötajate rollide selgemat kokku leppimist, uute teenusstandardite väljatöötamist ning apteekrite täiendkoolitust.
Tagasisidet väljatöötamiskavatsusele oodatakse huvirühmadelt oktoobri lõpuks.
Allikas: Med24