Enam kui 3,4 miljoni inimesega tehtud uuring on üks esimesi pikaajalisi analüüse vaktsiini tegeliku mõju kohta HPVga seotud pea- ja kaela-, päraku-, peenise-, häbeme-, tupe- ja emakakaelavähi ennetamisel, vahendas Reuters.
Uuringu käigus vaktsineeriti pooled uuritud vanuses 9–39 aastat, pooled aga jäeti vaktsineerimata. Ilmnes, et vaktsineeritud meestel esines vähem nii HPVga seotud pea- ja kaelavähki (vastavalt 3,4 ja 2,8 juhtu 100 000 vaktsineeritud patsiendi kohta võrreldes vastavalt 7,5 ja 6,3 juhtumiga 100 000 vaktsineerimata patsiendi kohta). Ameerika kliinilise onkoloogia seltsi (ASCO) president, doktor Lynn Schuchter ütles, et kui varem oli paljude pea- ja kaelavähkide (nt suu- ja kõrivähk) peamine põhjus suitsetamine, siis tänapäeval põhjustab neid peamiselt HPV-nakkus.
Lisaks leiti, et vaktsineeritud naistel oli madalam risk haigestuda mis tahes HPVga seotud vähki ja ootuspäraselt väiksem risk emakakaelavähi tekkeks võrreldes vaktsineerimata naistega. Küll aga ei vähendanud vaktsineerimine oluliselt nende pea- ja kaela- ning häbeme- või tupevähi riski.
Varasemad vaktsiiniuuringud on keskendunud peamiselt emakakaelavähile. Näiteks ühes Rootsis 2020. aastal tehtud uuringus leiti, et emakakaelavähi esinemissagedus vaktsineeritud naistel oli 47 ja vaktsineerimata naistel 94 juhtu 100 000 kohta.
Eestikeelne allikas: MeditsiiniuudisedOriginaal allikas: REUTERS.COM