Tervisekassa alustas tänavu esimest korda rinnavähi sõeluuringu raames SMS-ide saatmisega, milles teavitatakse sihtrühma naisi mammograafiabussi jõudmisest nende elukoha piirkonda. Värsketest andmetest selgus, et personaalne SMS-kutse kasvatas rinnavähi sõeluuringul osalemist keskmiselt 8% võrra, annab teada Tervisekassa.
Tervisekassa juhatuse liige Maivi Parv peab SMS-teavitust sõeluuringule kutsumisel tulevikusuundumuseks. „Kuna vahekokkuvõtte tulemused viitavad, et kevadise rinnavähi sõeluuringu ennetuskampaania „Sina oled oma rinna hoidja” ajal alustatud SMS-ide saatmine on olnud tulemuslik, jätkame teavitamisega ka uuel aastal,“ kinnitas Parv.
SMS-ide positiivset mõju ja aina kasvavat hõlmatust näitab ka see, et kui eelmisel aastal osales esimese üheksa kuu jooksul sõeluuringul 45% kutsututest, siis tänavu on sama aja jooksul uuringul 49% sihtrühma naistest. Kogu eelmise aasta jooksul võttis rinnavähi sõeluuringust osa 60% kutsututest. „Huvitava muutusena saab välja tuua, et kaks aastat tagasi sõeluuringul osalenud naised reageerisid SMS-kutsele aktiivsemalt kui esimest korda sõeluuringule kutsutud naised. See näitab, et uuringul osalemise soodustamiseks on pideva kontakti hoidmine kutsututega oluline,” märkis Parv.
Tänavu kutsuti sõeluuringule 84 000 naist, kellest augustikuu seisuga olid ligi 24 000 saanud lisaks tavapärasele sõeluuringu kutsele ka SMS-teavituse mammograafiabussi jõudmisest elukoha lähedusse. Tervisekassa statistikast selgus, et kõige aktiivsemalt reageerisid kutsele Võru-, Järva- ja Läänemaa naised. „SMS-ide mõju on kõige suurem maapiirkondades, kuna seal sõltutakse mammograafiabussi ajakavast rohkem kui suuremates linnades, kus saab sõeluuringut teha ka raviasutuses,” selgitas Parv.
Kogukonnad panustavad osalusaktiivsuse kasvu
Tervisekassa panustab järjepidevalt teavitustöösse ja projektidesse, mis aitavad vähki ennetada ning varakult avastada. Juba aastaid korraldatakse sõeluuringuid, millega on võimalik haigus avastada enne, kui see jõuab kaebustena endast märku anda ja organismis levima hakata. Rahvusvahelised uuringud näitavad, et sõeluuringute läbiviimine on efektiivne, kui sellest võtab osa vähemalt 70% sihtrühmast. Lisaks rinnavähi sõeluuringule teostatakse Eestis veel ka emakakaela- ja jämesoolevähi sõeluuringuid, millest mõlemast võttis möödunud aastal osa 48% sihtrühmast.
Kuigi aastate jooksul on sõeluuringute osalemisprotsent Eestis kasvanud, on tervisekäitumises veel vajalikud olulised muutused. „Paraku jäetakse sageli uuringule minemata kaebuste puudumisel, kuid sõeluuring on mõeldud eelkõige tervele inimestele ning uuringul käimine peaks muutuma sama iseenesest mõistetavaks tegevuseks nagu autosse istudes automaatselt turvavöö kinnitamine,“ rõhutas Tervisekassa tervisedenduse spetsialist Ave Jüriöö.
Uuringutel osalemist mõjutab ka üldine teadlikkuse kasvatamine ning kogukondade kaasamine sõnumi levitamisel. Sel aastal ühinesid rinnavähi kampaaniaga Eesti ühed suurimad jaeketid Selver, Kaubamaja, Prisma, Lidl, R-Kiosk ja Grossi Toidukaubad, kes jagasid rinnavähi sõeluuringu üleskutset nii oma töötajatele kui klientidele. „Iga panus on oluline ja julgustav meenutus tööandjalt võib anda toetava tõuke uuringule minemiseks. Heaks näiteks on tänavu augustis Ülemiste City ja R-Kioski algatusel kaheks päevaks Ülemistesse tasuta mobiilse tervisekontrolli bussi kutsumine, kus ligi sada mammograafiauuringu aega olid juba enne bussi saabumist broneeritud,“ sõnas Jüriöö.
Igal aastal saab Eestis rinnavähi diagnoosi ligi 1000 naist. Rohkem kui neljandik naistest saab oma diagnoosist teada tänu sõeluuringule. Mida varem rinnavähk avastada, seda edukam on ravi ning haigusest jagu saamise tõenäosus.
Eestis oodatakse rinnavähi sõeluuringule 50–69-aastaseid naisi iga kahe aasta järel. 2022. aastal on tasuta sõeluuringule oodatud ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972. Rinnavähi sõeluuringut on võimalik teha raviasutustes ja mööda Eestit ringi sõitvates mammograafiabussides.
Rohkem infot: https://soeluuring.ee/rinnavahk/