Ravimite käitlemise järelevalve
Ravimiamet teeb järelevalvet ravimite käitlemise, kliiniliste uuringute, reklaami ja ravimiohutuse nõuete täitmise üle apteekides, ravimite hulgimüügi- ja tootmisettevõtetes, teistes ravimite käitlemiskohtades (tervishoiu- ja veterinaarteenuse osutajad jt) ning müügiloa hoidjate juures.
2024. AASTAL TEHTI INSPEKTSIOONE JÄRGMISELT:
- 80 üldapteegis ja nende haruapteekides;
- 12 haiglaapteegis;
- 2 veterinaarapteegis;
- 20 ravimite hulgimüügi ettevõttes, sh 5 järelkontrolli;
- 27 korral ravimite tootmisettevõttes;
- 1 veterinaarteenuse osutaja juures;
- 9 kliinilise uuringu keskuses;
- 1 ravimohutuse inspektsioon.
Ravimite laboratoorne kontroll
Ravimiameti järelevalvest moodustab ühe osa ka ravimite laboratoorne kvaliteedikontroll. 2024. aastal analüüsiti Ravimiameti laboris kokku 63 Eestis turul olevat ravimit ning osaleti 9 rahvusvahelisel võrdluskatsel. Kokku tehti 72 proovi analüüsil 390 testi erinevate meetoditega (keskmiselt kasutati ühe ravimi kvaliteedi hindamiseks 6-7 erinevat meetodit).
Rahvusvahelise koostöö raames (Official Medicines Control Laboratories - OMCL koostöövõrgustik) saadakse ülevaade ravimite kvaliteedist, millel on ka Eestis vastastikuse tunnustamise (Mutually Recognised product - MRP) või detsentraalse (Decentralised pocedure - DC) protseduuri alusel väljastatud müügiluba. 2024. aastal saadi ülevaade 316 ravimi kvaliteedi kohta.
Ravimite analüüsil jagatakse võimalusel analüüsikoormust Soome, Läti ja Leedu Ravimiameti laboritega. 2024. aastal analüüsis Eesti Ravimiameti labor bensüülbensoaadi salvi lisandid gaaskromatograafiaga Läti Ravimiameti laboris ning 6 müügiloata süstelahuse ja 5 apteegis valmistatud silmatilga steriilsust Soome Ravimiameti laboris.
Bioloogiliste preparaatide järelevalve
2024. aastal tegi Ravimiamet 11 inspektsiooni rakke ja kudesid hankivasse ja käitlevasse asutusse (inspekteeriti sugurakkude ja embrüote, vereloome tüvirakkude, luu ja muude skeletisüsteemi kudede ning südame hankimist ja käitlemist, hamba hankimist ja autoloogsete seerumsilmatilkade käitlemist).
2024. aastal inspekteeriti ka 4 verekeskust. Nendest inspektsioonidest 2 olid uue tegutsemiskoha inspektsioonid enne tegevusloa väljastamist.
Pikema kokkuvõttega saab tutvuda SIIN.
Allikas: Ravimiamet.ee