Valminud on Ravimiameti järelevalve kokkuvõte

Valmis on saanud Ravimiameti järelevalve 2024. aasta esimese poolaasta kokkuvõte.

Ravimiamet teeb järelevalvet ravimite käitlemise, kliiniliste uuringute, reklaami ja ravimiohutuse nõuete täitmise üle apteekides, ravimite hulgimüügi- ja tootmisettevõtetes, teistes ravimite käitlemiskohtades (tervishoiu- ja veterinaarteenuse osutajad, müügiloa hoidjad jt) ning müügiloa hoidjate juures.

Ravimite käitlemise järelevalve

2024. aasta esimesel poolaastal tehti inspektsioone järgmiselt:

  • 38 üldapteegis ja nende haruapteekides, sh 2 järelkontrolli;
  • seitsmes haiglaapteegis;
  • kaheksas ravimite hulgimüügi ettevõttes, sh 2 järelkontrolli;
  • 13 ravimite tootmisettevõttes, sh 1 järelkontroll;
  • ühes veterinaarteenuse osutaja juures;
  • viies kliinilise uuringu keskuses.

Ravimite laboratoorne kontroll

Ühe osa Ravimiameti järelevalvest moodustab ravimite laboratoorne kvaliteedikontroll.

2024. aasta esimesel poolaastal analüüsiti Ravimiameti laboris kokku 26 Eestis turul olevat ravimit. Osaleti 2 rahvusvahelisel võrdluskatsel. Kokku tehti 26 proovi analüüsil 189 testi erinevate meetoditega (keskmiselt kasutati ühe ravimi kvaliteedi hindamiseks 6-7 erinevat meetodit).

Ravimiameti labor kuulub ka Ametlike ravimikontrolli laborite (OMCL) koostöövõrgustikku. 2024. I poolaastal on OMCL koostöövõrgustikus lõpetatud 162 MRP/DCP ravimi analüüs (138 olid humaan- ja 24 veterinaarravimit, 161 ravimit olid keemilised ja 1 bioloogiline), kus Eesti on viidatav või kaasatud riik. Ravimiameti laboris analüüsiti 2024. I poolaastal üks MRP/DCP ravim: süste-/infusioonilahusena c-vitamiini.

Bioloogiliste preparaatide järelevalve

Ravimiamet teeb järelevalvet bioloogilisi preparaate tootvate ettevõtete ja bioloogilisi preparaate inimeste ravimiseks kasutavate tervishoiuteenuse osutajate üle.

2024. aasta esimeses pooles tegi Ravimiamet neli inspektsiooni rakke ja kudesid hankivasse ja käitlevasse tervishoiuasutusse (inspekteeriti sugurakkude ja embrüote hankimist ning käitlemist ja autoloogsete seerumsilmatilkade käitlemist). Lisaks inspekteeriti ühte verekeskust.

Lähemalt saab poolaasta kokkuvõttega tutvuda SIIN.

Allikas: Ravimiamet