10 riigi valmisoleku alustala 2022/2023 viirushaiguste hooajaks:
- Iga inimene ja asutus panustab ühiskonna lahti hoidmisesse. Inimesed saavad anda panuse end vaktsineerides, püsides haigena kodus ja kandes vajadusel maski. Ettevõtted ja asutused hoolitsevad töö- ja teeninduskeskkonnas vajalike desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendite olemasolu ja nende kasutamise vajaduse ning korra selgitamise eest nii töötajatele kui klientidele.
- Vaktsineerimine on endiselt kõige olulisem COVID-19 vastase võitluse vahend. Eesmärk on 2022. aasta lõpuks vaktsineerida 80% üle 12-aastastest Eesti elanikest. Kui on olemas tõenduspõhine immunoprofülaktika komisjoni otsus, siis avatakse sügisel 2022 teise tõhustusdoosiga vaktsineerimine, alustades riskirühmadest.
- COVID-19 ravimid on haiglas viibivatele patsientidele kättesaadavad ja tasuta juba praegu, turule tulevad suukaudsed ravimid tehakse retsepti alusel kättesaadavaks jaemüügiapteekides kohe, kui ELi ühishankes on tootjatega kokkuleppele jõutud.
- Alates 2022. aasta teisest kvartalist ehitatakse haiglates juurde isolatsioonipalateid ja rajatakse täiendavaid ventilatsioonisüsteeme. REACT-EU vahenditest on eraldatud 12,6 miljonit eurot, mille abil luuakse 2023. aasta lõpuks kokku 150 uut voodikohta COVID-19 patsientide raviks.
- Õdede puuduse vähendamiseks suurendati tervishoiukõrgkoolides õdede õppekohtade arvu.
- Perearstide ülekoormuse vältimiseks arendab Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) kaks rakendust: patsiendi küsitluse digilahenduse, mis annab patsiendile tema vastuste põhjal sobivad tegevusjuhised ja teeb nende põhjal automaatse eeltriaaži ning riskirühmade määratlemise rakenduse, mis võimaldab perearstil isikupõhiselt küsida, kas isik kuulub COVID-19 riskirühma.
- PCR-teste tehakse üle 60aastasele elanikkonnale ja riskirühmadesse kuuluvatele inimestele. TEHIK loob infosüsteemi, mille abil saab statistikat ka laboratoorselt kinnitamata COVID-19 diagnooside kohta.
- Alates sügisest hakatakse haiguse levikut ühiskonnas määrama sentinel-seire kaudu sarnaselt gripile ehk perearstide tellitud laboratoorsete uuringute kaudu. Samade uuringute kaudu jälgitakse ka Eestis levivaid tüvesid. Vähemalt aasta lõpuni jätkuvad ka reoveeseire ja TÜ COVID-19 seireuuring.
- Üldharidus- ja kutseõppeasutuste avatuna hoidmisel on määrava tähtsusega nakatunud õpilaste ja kooli personali kiire tuvastamine, seetõttu jätkatakse viirushooaegadel kiirtestimise korraldamist üldharidus- ja kutsekoolides.
- Jätkuvalt on oluline nakkushaiguste ennetuse alane nõustamine inimestele, ettevõtetele ja asutustele. Terviseamet plaanib käivitada nii TTO-dele kui ka hoolekandeasutustele infektsiooninõunike teenuse.