Veipimise, huuletubaka ja suitsetamise kahjulik mõju hammastele

Novembris toimuv üle-eestiline sotsiaaleteavituskampaania võtab vaatluse alla veipimise, huuletubaka ja suitsetamise kahjuliku mõju hammastele.

"Oleme mures eriti noorte pärast, kes suitsetamise kõrval järjest enam veipimise ja huuletubaka valivad ning kaasuvaid ohte teadmata oma tervist rikuvad. Noorele inimesele võib tunduda uskumatuna, et veip, see hästilõhnav sigaret võib viia olukorrani, kus hambad kukuvad suust ära," ütleb hammaste tervise kuu eestvedaja, Kliinik 32 hambaarst dr Inga Rahuoja.

"Suits, veip ja huuletubakas muudavad igemehaigused mitu korda tõenäolisemaks. Sellise haiguse väljakujunemine võtab 10 kuni 15 aastat, ning inimene saab oma probleemist ise aru tihtipeale alles siis, kui hambad hakkavad liikuma või pealtnäha terved hambad hakkavad suust välja kukkuma," lisab dr Rahuoja.

Hambaarsti sõnul on see tõsine probleem järjest nooremate hulgas. "Suits, veip ja huuletubakas mõjutavad meie Eesti noorte hammaste tervist, oma töös näeme nikotiinist kahjustunud suid, mille põhjuseks on eelkõige noorte vähene teadlikkus tubakatoodete kahjulikkusest. Põhjus võib olla ka pedagoogide ja lapsevanemate väheses teadlikkuses. Enamik on kursis, et sigareti suits ei ole tervislik, kuid veip ja huuletubakas ei ole samuti tervislikud ega sigaretist vähem tervist kahjustavad, mida ekslikult eeldatakse," rõhutab dr Inga Rahuoja.

Hammaste tervise kuu avatakse sotsiaalse sõnumiga installatsiooniga 1. novembril kell 14 Tallinna Ülikooli Terra maja meeste WC-s.

Originaalartikkel: https://med24.ee/uudised/hammaste-tervise-kuu-keskendub-veipimise-ja-huuletubaka-kahjulikule-mõjule
-----------------------------------------------------------

Hammaste tervise kuu üle-eestiline sotsiaaleteavituskampaania sai alguse 2008 aastal ja eestvedajaks Kliinik 32.

EELMISED HAMMASTE TERVISE KAMPAANIAD:

2008 Hiigelhambad
2009 Hambaaeroobika
2010 Hiigelbakterid lõhuvad linna
2011 E-raamat: tõeliselt lõbus raamat hammastest
2012 Inimene pole kobras!
2013 Söö hambad terveks!
2014 Ära jaga oma pisikuid!
2015 Millal tulla ortodondi juurde?
2016 Päästa hammas tunniga
2017 Suuhingamine
2018 #likeyourbreath
2019 #hambakiusuvabakuu
2020 Eesti Õudusfilm Hambaarst
2021 Hambajuubilarid
2022 Härra Niiditõmbaja
2023 aasta kampaania täpsema info leiad hammastetervisekuu kodulehelt: https://bit.ly/40h9eeS