COVID-19 vaktsiinid hoidsid eelmisel aastal ära üle 20 miljoni surma

Kuigi WHO ja COVAX'i globaalsed vaktsineerimise sihtmärgid jäid 2021. aastal saavutamata, näitavad mudelid, et vaktsineerimise abil on maailmas hoitud ära tohutu hulk surmasid, kirjutab perearst Piret Rospu Med24.ee-s.

Analüüsi kaasatud 185 riigi ja territooriumi COVID-19 surmade andmed näitavad, et vaktsineerimine viiruse vastu on hoidnud ära suure hulga surmasid."Täpsemalt hoiti 185 analüüsitud riigis ja territooriumil tänu vaktsineerimisele ära 14,4 miljonit COVID-19 poolt põhjustatud surma. Kui aluseks võtta pandeemia tõelist ulatust ilmselt adekvaatsemalt peegeldavat liigsuremuse statistikat, hoidis vaktsineerimine ära 19,8 miljonit COVID-19 pandeemia poolt tingitud surma ja seega õnnestus ühe aasta jooksul ära hoida 63% kõigist surmadest, mis oleks ilma vaktsiinideta toimunud (ennetati 19,8 miljonit surma võimalikust 31,4-st)."

Ka Eestis on vaktsineerimine ära hoidnud juba sadu surmasid. Seetõttu meeldetuletuseks, et immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab COVID-19 vaktsiini teist tõhustusdoosi riskirühmadele, kuhu kuuluvad 60-aastased ja üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt. Teist tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või COVID-19 haiguse põdemisest. Vaata lähemalt, kus saab end vaktsineerida vaktsineeri.ee lehelt. Ka apteekides on vaktsineerimine võimalik, täpsem info vaktsineeriapteegis.ee .