Gripivaktsiinide kättesaadavus 2023/2024 hooajal

Eesoleval hooajal turustatakse Eestis gripivaktsiine Influvac Tetra ja Vaxigriptetra kokku ligikaudu 176 000 annust. Mõlemad vaktsiinid on näidustatud täiskasvanutele ja lastele alates 6 kuu vanusest ning sisaldavad kahte A-gripi ja kahte B-gripi tüve vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni ja Euroopa Liidu soovitusele 2023/2024 hooajaks, annab Ravimiamet teada. 

Gripp on viiruslik ja sageli raskelt kulgev haigus, mille eest annab kõige kindlama kaitse vaktsineerimine. Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoobris ja novembris, kuid kaitsesüsti võib teha ka kogu gripihooaja kestel. Immuunsus kujuneb 2 kuni 3 nädala jooksul pärast kaitsesüsti ja selle mõju kestab kuni aasta.

Riskirühma kuuluvad inimesed saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida alates oktoobri keskpaigast, kui saabuvad riigi hangitud vaktsiinid.

Riskirühma kuuluvad:

  • 6 kuu kuni 7-aastased lapsed (k.a)
  • vanemad kui 7-aastased lapsed, kes kuuluvad terviseseisundi tõttu gripi riskirühma (lapsed ja noorukid, kellel on südame ja veresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus)
  • rasedad
  • 60-aastased ja vanemad inimesed
  • üld- ja erihoolekande teenusel olevad inimesed

* Tasuta vaktsineerimise algusest teavitab Tervisekassa. Riskirühma kuuluvatele inimestele ei kompenseerita tasulist vaktsiini ega hüvitata selle tegemisega kaasnevat teenustasu.

Riskirühma mitte kuuluvad inimesed peavad vaktsineerimise eest ise tasuma. Eestisse on äsja jõudnud esimene kogus tasulist vaktsiini, suurem osa tasulisest gripivaktsiinist jõuab Eestisse samuti oktoobrikuus.

Gripi vastu saab vaktsineerida perearsti juures, raviasutuste vaktsineerimiskabinettides ja paljudes apteekides üle Eesti. Hoolekandeasutuse elanikke vaktsineerib sealne õendusteenuse osutaja.

Alla 9-aastased lapsed, kes ei ole varem saanud hooajalist gripivaktsiini, vajavad esimesel korral kahte annust (teine annus manustatakse vähemalt 4 nädalat hiljem). Lapsed ja noorukid, kes kuuluvad riskirühma haiguse tõttu, peaksid vaktsineerimise osas eelnevalt nõu pidama oma raviarstiga.

Gripiviiruse kohta loe lähemalt siit.