Müüt või tõde: külmetushaigus ei nakka

Kas külmetushaigust põdedes on oht ka teisi ümberringi nakatada?

Arst Liis Puis selgitas, et külmetushaigus ei ole tingitud külma saamisest, nagu on levinud arusaam. "Tegemist on ikkagi nakkusliku päritolu haigusega, mida põhjustavad erinevad viirused," lausus arst. Kuna haigusnähud on tingitud viirusest, on oht nakatada ka teisi inimesi.

Puisi sõnul on mitmeid põhjendusi, miks viirushaiguseid nimetatakse külmetushaigusteks. Üks põhjus võib seisneda selles, et taolisi haigusi esineb sagemini külmal ajal ehk sügistalvisel perioodil. "Need levivad ka sel ajal paremini, sest inimesed on jahedamatel perioodidel rohkem siseruumides koos. Samuti langeb see periood kokku ajaga, mil lapsed käivad lasteaias ja koolis, on pidevalt ninapidi koos ning saavad erinevaid viirushaigusi omavahel vahetada," selgitas arst.

Teine põhjus võib seisneda selles, et inimestel tekib sageli viirushaiguse algusfaasis külmatunne. Võimalik, et viirused levivad paremini just madalama temperatuuri ja õhuniiskuse korral.

Kui inimene põeb nn külmetushaigust ja ei soovi tööl kolleege nakatada, siis tasub neist eemale hoida ja sagedasti käsi pesta. Nii on võimalik nakatumise riski vähendada, aga parim variant on siiski koju jääda.

Kuna külmetushaigused on olemuslikult nakkusliku päritoluga, siis on väide müüt.


Allikas: MÜÜT VÕI TÕDE?