Nädalaga lisandus 253 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt 253 gripijuhtu, kokku registreeriti 538 gripijuhtu. Gripi ja SARS-CoV-2 viiruste levik on laialdane.

Nädala jooksul registreeriti 3162 ägedate respiratoorsete nakkuste haigusjuhtu, neist pea kolmandik olid kuni 14-aastased lapsed. Arstide poole pöördunute arv püsib stabiilsena.

Grippi haigestunute arv kasvas 11% võrra. Gripiviirus levib kõikides vanusrühmades. Hetkel ringleb Eestis üheaegselt kaks A-gripiviiruse alatüüpi, ringlusse jõudis ka B-gripiviirus.

Viimase kahe nädala jooksul vajas gripi tõttu haiglaravi 132 patsienti. Hooaja algusest on kokku hospitaliseeritud 434 inimest. Esialgsetel andmetel on sel hooajal kokku olnud 23 gripi kaasuva ja põhihaigusega seotud surmajuhtumit. Surnute mediaanvanus on 68 aastat.

Nädala jooksul lisandus 1805 COVID-19 haigusjuhtu. Registreeritud haigusjuhtude üldarv on vähenenud 33,7% võrra. Haiglate edastatud andmetel hospitaliseeriti nädala jooksul 134 patsienti, neist põhihaiguse tõttu 51 inimest. Intensiivravi vajas neli patsienti, juhitaval hingamisel oli üks patsient. Haiglate poolt edastatud esialgsetel andmetel esines viis COVID-19 kaasuva ja põhihaigusega seotud surmajuhtumit.

Praegu on käes intensiivne viiruste hooaeg, mistõttu on eriti oluline tähelepanu pöörata oma tervisele ja ennetusmeetmetele. Nii gripi kui ka COVID-19 puhul võivad tervetel inimestel olla väga kerged sümptomid: kerge köha ja nohu, kurguvalu. Haigena koolis või tööl käimine koormab organismi ja võib raskendada haigusekulgu. Riskirühma ja enda kaitseks on oluline ka kergete haigustunnustega püsida kodus ja vältida lähikontakte. Riskirühmade jaoks võib nii gripp, COVID-19 kui ka RSV tähendada rasket haiguskulgu ja haiglaravi.

Selleks, et ära hoida viiruste levikut oma pere, sõprade ja lähedaste seas, pea meeles:

  • Haigena püsi kodus!
  • Riskirühma inimesi külasta vaid siis, kui oled terve.
  • Kahtluse korral testi ennast. Pea meeles, et haiguse esimestel päevadel ei pruugi kiirtest usaldusväärset tulemust anda! Vajadusel korda testi mõni päev hiljem.
  • Haigestumise korral võta ühendust perearstiga või nõuandeliiniga 1220.
  • Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.
  • Vaktsineeri ennast, kui pole seda veel jõudnud teha.
  • Järgi üldiseid hügieenireegleid!

*Hetkel ringleb Eestis üheaegselt kaks gripiviiruse alatüüpi: A-gripiviiruse alatüübid A(H1N1)pdm09 ja A(H3N2). Alatüpeeriti 36 A-gripiviirust, neist 30 olid A-gripiviiruse alatüübid A(H1N1)pdm09 ja 16A(H3). Lisaks kinnitati laboratoorselt 3 B-gripiviirust.

Allikas: Terviseamet