Ravimiamet: kodeiini sisaldavad ravimid muutuvad peagi retseptiravimiks

Ravimiamet kirjutab kodulehel, et juba mitmeid aastaid, ka enne koroonapandeemia algust olid apteekrid ja erialaarstid murelikud – kodeiini sisaldavad valuvaigistid on populaarne kaup ja selle taga nähti sõltuvusprobleeme ning ravimi väärkasutamist.

Kodeiin on opioid, mille valuvastase toime alus on see, et see muutub organismis morfiiniks. Seetõttu on ka kodeiini suuremate annustega võimalik saavutada joovet ja see tekitab sõltuvust. Sellel eesmärgil ravimit kuritarvitatakse.

„Ravimiameti poole pöördusid ka sõltuvusprobleemidega kimpus olnud inimeste lähedased ning sõltlased ise, kes palusid abi. Apteekritega suheldes tuli välja, et nii mitmetelgi kordadel on avastatud süstemaatilist suurte koguste kodeiini sisaldavate käsimüügiravimite ostmist erinevatest apteekidest samade inimeste poolt. See tegi nii meid kui ka apteekreid ning erialaarste murelikuks. Üheskoos aru pidades saime aru, et väärkasutamisele aitab pidurit tõmmata konkreetsete ravimite retseptiravimiks muutmise,“ selgitab ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla. Eeskuju on Uusküla sõnul olemas ka teistes riikides, kes sarnase sammu on astunud.

Loe lähemalt Ravimiameti kodulehelt.