WHO ja UNICEF ühine pressiteade: leetrite juhtumid Euroopas jätkavad tõusu, seades ohtu miljoneid lapsi

Kiire reageerimine leetrite puhangule on kriitiline, kuna selle aasta juhtumite arv ennustatakse peagi ületavat 2023. aastal teatatud juhtumite koguarvu.

Kopenhaagen/Genf, 28. mai 2024

Viimaste andmete kohaselt on 2024. aasta esimese kolme kuu jooksul ametlikult teatatud 56 634 leetrite juhtumist ja neljast surmast 45-s WHO Euroopa regiooni riigis 53-st. Kogu 2023. aasta jooksul teatati 61 070 juhtumist ja 13 surmast 41 riigis.

Leetrid mõjutavad laste tervist hävitavalt, kusjuures noored lapsed on kõige enam ohustatud tõsistest tüsistustest. Kõrge hospitaliseerimise määr ja laste immuunsüsteemi pikaajaline nõrgenemine muudavad nad vastuvõtlikumaks teistele nakkushaigustele. Rohkem kui pooled WHO Euroopa piirkonnas 2023. aastal leetreid põdenud inimestest hospitaliseeriti, mis näitab haiguse rasket koormust üksikisikutele, peredele ja tervishoiusüsteemidele.

"Isegi üks leetrite juhtum peaks olema kiire tegutsemise kutse," märkis WHO Euroopa piirkonna direktor dr Hans Henri P. Kluge. "Keegi ei tohiks kannatada selle hävitava, kuid kergesti ennetatava haiguse tagajärgede all. Ma tunnustan kõiki riike, kes on kiirendanud oma jõupingutusi leviku katkestamiseks järelvaktsineerimise kaudu. Kutsun kõiki riike üles viivitamatult tegutsema, isegi kui üldine vaktsineerimise hõlmatus on kõrge, vaktsineerima haavatavaid, sulgema immuunsuse lüngad ja seeläbi ennetama viiruse levikut ükskõik millises kogukonnas."

Peaaegu pool 2023. aastal teatatud juhtumitest esines alla viieaastastel lastel, kajastades laste arvu suurenemist, kes jäid leetrite ja teiste vaktsiiniga ennetatavate haiguste rutiinsetest vaktsineerimistest ilma COVID-19 pandeemia ajal, koos vaktsineerimiskatvuse aeglase taastumisega 2021. ja 2022. aastal.

"Leetrite juhtumite suurenemine on selge märk vaktsineerimiskatvuse lagunemisest. Kuna leetrite juhtumite arv kasvab jätkuvalt, vajame kiiret valitsuse tegevust, et tugevdada tervishoiusüsteeme ja rakendada tõhusaid rahvatervise meetmeid, et tagada kõikidele lastele kaitse selle ohtliku, kuid ennetatava haiguse eest," ütles Regina De Dominicis, UNICEF-i Euroopa ja Kesk-Aasia piirkonna direktor.

Rohkem kui kolmveerand alla viieaastastest lastest, kes haigestusid leetritesse 2023. aastal, ei olnud saanud ühtegi leetrite vaktsiinidoosi. Umbes 99 protsenti nendest lastest ei olnud saanud kahte leetrite sisaldava vaktsiini doosi, mis annab vajaliku kaitse.

Leetrite juhtumid tõusevad globaalselt. 2023. aastal oli maailmas üle 300 000 leetrite juhtumi ja 2024. aastal seni teatatud juhtumid viitavad sellele, et aasta koguarv ühtib või ületab 2023. aasta koguarvu. Viiruse sissetoomine riikide ja mandrite vahel toimub regulaarselt ning selle väga nakkava haiguse puhangud tekivad kõikjal, kus viirus leiab vaktsineerimata või ala-vaktsineeritud inimesi.

Riigid, kus praegu pole leetrite juhtumeid või puhanguid, peaksid olema proaktiivsed planeerimisel ja ettevalmistamisel võimaliku sissetoomise korral, et vältida viiruse levikut riigisiseselt ja sellest kaugemal. Riigid, kus praegu esinevad puhangud, peavad jätkama jõupingutusi kõigi vastuvõtlike isikute vaktsineerimiseks, intensiivistama juhtumite leidmist ja kontaktide jälgimist ning kasutama epidemioloogilisi andmeid vaktsineerimiskatvuse lünkade tuvastamiseks, et programmid saaksid tagada mõjutatud kogukondade kaitse ja vältida tulevasi puhanguid. UNICEF ja WHO koos teiste piirkondlike ja globaalsete partneritega jätkavad riikide toetamist nende jõupingutuste elluviimisel.

Allikas: World Health Organization

* Leetrid on üks maailma kõige nakkavamaid haigusi, mis levib, kui nakatunud inimene hingab, köhib või aevastab. Viirus jääb aktiivseks ja nakkusohtlikuks õhus või nakatunud pindadel kuni 2 tunniks.

Iga immuunsust mitteomav inimene võib nakatuda. Märgatav lööve on kõige nähtavam sümptom, samas kui tüsistused võivad hõlmata pimedaks jäämist, entsefaliiti, rasket kõhulahtisust ja sellega seotud dehüdratsiooni, kõrvapõletikke ja kopsupõletikku.

Leetrite juhtumid ja puhangud esinevad 27-s 33-st WHO Euroopa piirkonna liikmesriigist, kus WHO on kinnitanud, et leetrite endeemiline levik on likvideeritud. Nendel riikidel võib olla oht kaotada oma staatus, kui leetrite viiruse praegune levik kestab kauem kui 12 kuud.